2 października 2023, poniedziałek

B. prezydent Ukrainy: „Polska jest liderem spraw ukraińskich w Europie”.

„Postawa Polski wobec Ukrainy to demonstracja solidarności. Dla mnie Polska to lider spraw ukraińskich w Europie” – ocenił Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy

„Postrzegam Polskę jako lidera spraw ukraińskich w Europie. W kwestiach militarnych, gospodarczych i jako adwokata członkostwa Ukrainy w NATO i UE. I tak trzymajcie, nie dajcie się politycznie podzielić” – mówił Poroszenko podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Jako ukraińscy politycy działamy wspólnie, razem. Nasza solidarność nie może zostać złamana. Jestem przekonana, że klasa polityczna Ukrainy jest i będzie zjednoczona” – powiedziała z kolei Kira Rudik, deputowana do ukraińskiej Rady Najwyższej.

Wypowiedzi Poroszenko i Rudik były częścią rozmów o Ukrainie i polsko-ukraińskich relacjach podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Magazyn „Wiesz Więcej” pełnił rolę partnera medialnego wydarzenia, a najnowsze wydanie ukraińskie gazety „Wiesz Więcej” było dystrybuowane podczas „ukraińskich” paneli.

Minister gospodarki Ukrainy Julia Svyrydenko, zwróciła natomiast uwagę na ważną rolę, jaką jej kraj może odegrać w utrwalaniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

„Musimy dbać o rozwój zasobów ludzkich dla naszej gospodarki. Musimy dbać o bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, w tym o odpowiednie instalacje do magazynowania gazu i żeby zwiększyć eksport do UE. Możemy być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego” – mówiła podczas EKG Svyrydenko.

Poroszenko podkreślił również zasługi Polski w realizacji proeuropejskiego kursu Ukrainy za czasów jego prezydentury.

„Reforma antykorupcyjna, reforma decentralizacyjna, reforma samorządowa. Te reformy były wspierane wiedzą z Polski” – powiedział były przywódca Ukrainy.

Zaapelował również o deputinizację Europy i Rosji.

„Jako prezydent Ukrainy dwukrotnie spotkałem się z Putinem. I podzielę się dwiema konkluzjami z tych spotkań. Po pierwsze – nigdy nie ufaj Putinowi. Po drugie – nie bój się Putina” – przestrzegał Poroszenko.

W trakcie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się prawie 170 sesji, w której wzięło udział 1200 prelegentów. Do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się ponad 11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty on-line, a także 650 dziennikarzy.

Powiązane artykuły

spot_img

Wywiady