5 grudnia 2023, wtorek

Ukraińskie firmy doceniają elastyczny najem i coraz chętniej otwierają biura w Warszawie

Elastyczne warunki najmu, w tym krótkie terminy umów i przestrzeń dopasowana do aktualnych potrzeb to kluczowe aspekty decyzji o wyborze idealnego biura dla większości ukraińskich biznesów, które otwierają swoje siedziby w Warszawie.

MATERIAŁ PARTNERSKI

Jak wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, niemal co dziesiąta firma założona we wrześniu 2022 r. była rejestrowana przez obywatela Ukrainy. Tylko od marca powstało ich niemal 10 tys. Oznacza to, że Ukraińcy coraz chętniej wiążą swoją biznesową przyszłość z Polską, przenosząc tu swoją działalność gospodarczą lub otwierając zupełnie nowe przedsiębiorstwa. Zarówno ich start, jak i późniejszy rozwój wspierają również operatorzy powierzchni biurowej.

Udział firm zakładanych przez obywateli Ukrainy w tegorocznych rejestrach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wyraźnie i systematycznie rośnie. Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wykonane na zlecenie Business Insider Polska, potwierdza, że to właśnie w Polsce wielu ukraińskich przedsiębiorców aktywnie realizuje swoje biznesowe aspiracje. Tym bardziej że również polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane bliską współpracą z partnerami zza wschodniej granicy.

Dobrym przykładem jest tu Adgar Poland, deweloper o ugruntowanej już pozycji na warszawskim rynku powierzchni biurowej. Wygodna i elastyczna formuła najmu cieszy się dużym zainteresowaniem, a z oferty nowoczesnych biur skorzystało już kilka ukraińskich firm. Podkreślają one, że  wynajmujący  doskonale rozumie ich potrzeby, oferując klientom, poza tradycyjnymi formami dostępu do nowoczesnych i funkcjonalnych biur, również elastyczne rozwiązania, które szczególnie cenią sobie właściciele biznesów na początku swojej drogi. Koncepty Flexi- Lease, bo o nich właśnie mowa, łączą walory wygodnych rozwiązań, typowych dla coworkingów z potrzebą dysponowania własną, wydzieloną przestrzenią na elastycznych warunkach najmu, dopasowanych do potrzeb konkretnej firmy. To szansa na optymalizację kosztów wynajęcia i zarządzania biurem i — jak podkreśla Monika Szelenberger z Adgar Poland – znakomite rozwiązanie dla młodych, ukraińskich biznesów.

„Rozpoczęcie działalności gospodarczej często wiąże się z dużymi kosztami początkowymi i obarczone jest często szeregiem ryzyk prowadzenia jej w przyszłości. Nasze rozwiązania najmu powierzchni biurowej są szyte na miarę aktualnych oczekiwań najemców – rosną wraz z rozwojem firmy, ale można również je redukować, gdy wiedzie się trochę gorzej, niż początkowo zakładaliśmy. Elastyczność tej formuły zapewnia bezpieczeństwo i optymalizację kosztów prowadzenia biura na każdym etapie działalności biznesowej”– dodaje Monika Szelenberger.

Wynajęcie przestrzeni w koncepcie Flexi-Lease to również wygodna propozycja dla ukraińskich firm, które zdecydowały się przenieść swoją działalność do Polski tymczasowo.  Umowę na korzystanie z biur w tej formule można bowiem podpisać z zachowaniem nawet 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Nie ma zatem obowiązku wiązania się z wynajmowanym biurem na lata. Nawet tak krótki termin wypowiedzenia w żaden sposób nie ogranicza ogólnych zasad dostępu do funkcjonalności – najemcy mogą korzystać zarówno z umeblowanych, gotowych biur, jak i powierzchni do samodzielnego zaaranżowania, zgodnie np. ze stosowaną identyfikacją wizualną firmy, podkreślającą autonomiczność zajmowanej powierzchni. Poza samym biurem najemcy korzystają również z części wspólnych, jak przestronne, wyposażone kuchnie, strefy relaksu, garaże i miejsca parkingowe oraz usług dodatkowych, jak sprzątanie, wynajem oraz serwis sprzętu biurowego i AGD. Ukraińskim firmom pozostaje zatem skupić się wyłącznie na rozwoju swojej działalności.

Atutem biur Adgar Poland jest również ich lokalizacja. Biznesowa część Mokotowa, Woli, a także obiekty na Ochocie i w Centrum Warszawy są doskonale skomunikowane i zapewniają wygodny dojazd zarówno samochodem, jak i transportem zbiorowym.
W części biurowców lub w ich bezpośrednim otoczeniu można skorzystać z przedszkoli (w tym bezpłatnych), klubów fitness, kawiarni czy restauracji.

„Dziś wiele mówi się o konieczności zachowania balansu pomiędzy wykonywaniem obowiązków zawodowych a czasem po pracy. Szukamy zatem rozwiązań, które ułatwiają pracownikom naszych biur dostęp do ciekawej oferty rozrywki i kultury, aktywności fizycznej czy codziennej logistyki życia rodzinnego. W trakcie całego roku realizujemy również inicjatywy sprzyjające integracji członków społeczności naszych najemców, tworzymy przestrzeń do budowania wzajemnych relacji, wymiany doświadczeń, rozwijania kompetencji”podkreśla Monika Szelenberger.

Potwierdzeniem tych słów jest między innymi bezpłatne użyczenie powierzchni biurowej Fundacji Zachód Wschód Wsparcie, która zajmuje się przede wszystkim długofalowym wsparciem i kompleksową pomocą migrantom z Europy Wschodniej, w szczególności z Ukrainy i Białorusi. W mokotowskim Adgar Plaza prowadzone są między innymi zajęcia świetlicowe i nauka języka polskiego dla dzieci.

***

Adgar Poland jest doświadczonym inwestorem, deweloperem, właścicielem i zarządcą nieruchomości komercyjnych, przede wszystkim biurowych. Portfel spółki obejmuje obiekty o łącznej powierzchni ponad 140 tys. mkw. Adgar Poland tworzy innowacyjne, przyjazne koncepty biurowe, wspierające rozwój biznesu oraz integrację życia zawodowego i prywatnego. Spółka działa w Polsce od 1999 roku, a jej działalność koncentruje się na największym rynku biurowym w Polsce – w Warszawie.

Powiązane artykuły

spot_img

Wywiady