3 czerwca 2023, sobota

Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego: W całym roku Polacy mogą przeznaczyć na pomoc Ukrainie nawet 20 mld zł

Wartość prywatnej pomocy Polaków dla Ukraińców w ciągu całego roku może sięgnąć 20 mld zł – ocenia w rozmowie z „Wiesz Więcej” współautorka badania i analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Agnieszka Wincewicz-Price. 

W raporcie Instytut mówi o ok. 10 mld zł, które Polacy prywatnie przekazali na pomoc Ukrainie i Ukraińcom. To oczywiście tylko szacunki, bo prawdziwej wartości nigdy nie da się ustalić, ale czy to szacunki bez ryzyka błędu w dół?

Tak, mówiąc o tych 10 mld zł zachowujemy bezpieczną granicę błędu – pewne minimum oszacowaliśmy na poziomie niespełna 6 mld zł, ale nasze dane wskazują, że minimum to zostało znacznie przekroczone., W naszym badaniu ankietowym mieliśmy niedoreprezentowaną grupę Polaków o najwyższych dochodach, czyli tych – jak pokazuje m.in. nasze badanie – którzy najwięcej przeznaczali na pomoc Ukrainie. Biorąc więc pod uwagę, że są to bezpieczne szacunki  możemy przypuszczać, że faktyczna wartość prywatnej pomocy mogła być sporo wyższa. Nasze bardziej odważne szacunki dochodziły do 15 mld zł. 

Kolejne miesiące, które już są za nami, ale badanie ich jeszcze nie uwzględnia, to pomoc w podobnej skali?

Te pierwsze 3 miesiące na pewno były najbardziej intensywne. Już w badanym okresie wyniki ankiety pokazywały nam, że największy strumień pomocy płynął w pierwszych tygodniach wojny i kryzysu humanitarnego. Pod koniec badanego okresu, czyli w maju, skala pomocy była nieco mniejsza, co też wynikało z mniejszych potrzeb Ukraińców. Spodziewamy się zatem, że w kolejnych miesiącach 2022 roku ta pomoc nadal będzie przez Polaków zapewniana, ale już na mniejszą skalę. Ciężko jest prognozować, jaka może być wartość prywatnej pomocy Polaków przez cały 2022 rok, bo to zależy od wielu czynników. Gdyby połowa dorosłych Polaków utrzymała swoją pomoc na poziomie 100 zł miesięcznie do końca roku, przekroczylibyśmy kwotę 20 mld zł. Mówimy tu zarówno o pomocy finansowej i wpłatach na konta w Polsce i na Ukrainie, jak i o pomocy rzeczowej.

W raporcie PIE wskazuje, że Polacy w tym przypadku okazali się wyjątkowo hojni i pomocni.

Tak, skala zaangażowania finansowego Polaków w działania pomocowe była przez te 3 miesiące większa niż w całych poprzednich latach na wszystkie inne cele. W badaniu celowo nie pytaliśmy o motywację poszczególnych ankietowanych, każdy ma swoje powody. Psychologia mówi, że w ekstremalnych sytuacjach ludzie reagują solidarnie, a inwazja rosyjska to była sytuacja ekstremalna. Nikt w Europie nie spodziewał się takiej skali działań wojennych i takiej skali kryzysu humanitarnego. Ogromna większość Ukraińców uciekała do Polski, wielu z nas już wcześniej miało kontakty z Ukraińcami i czuliśmy się szczególnie zobowiązani do okazywania pomocy sąsiadom. Polacy przeżywali te obrazki szczególnie mocno również ze względu na historie i przeszłość naszego narodu, oraz poczucie, że my też możemy kiedyś być ofiarą podobnej agresji. 

*** 

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Obszary badawcze Polskiego Instytutu Ekonomicznego to przede wszystkim handel zagraniczny, makroekonomia, energetyka i gospodarka cyfrowa oraz analizy strategiczne kluczowych obszarów życia społecznego i publicznego. w Polsce. Instytut wykonuje analizy i ekspertyzy na potrzeby realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzuje polskie badania naukowe w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych w kraju i za granicą.

Powiązane artykuły

spot_img

Wywiady