ARTYKUŁ PARTNERSKI
Na polskich drogach dochodzi rocznie nawet do kilkudziesięciu tysięcy wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Przeciwdziałać temu mogą inteligentne odstraszacze – odpowiedni dźwięk emitowany z głośnika sygnalizuje zbliżający się pojazd i odstrasza zwierzynę.
Rzeczywista skala wypadków i mniejszych kolizji na polskich drogach z udziałem zwierząt może być dużo większa, niż podają oficjalne statystyki, ponieważ znaczna część kierowców nie zgłasza tego typu kolizji odpowiednim organom.
Jak wskazują eksperci najczęściej pod koła samochodów wpadają sarny, jelenie, bażanty i zające. Sytuacje te stanową śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, są niebezpieczne dla pasażerów, a ponadto narażają kierowców na znaczne koszty związane z naprawą pojazdów. Wypadki z udziałem dzikich zwierząt mają miejsce nie tylko w miesiącach wiosennych i letnich, ale także w okresie jesienno-zimowym, kiedy to zwierzyna kierowana instynktem wyrusza na poszukiwanie pożywienia.
Przeciwdziałać temu mogą nowy inteligentne odstraszacze dzikich zwierząt. Jednym z takich urządzeń jest wegięrski VIONN GO. Polska jest kolejnym krajem, w którym produkt jest od niedawna dostępny, i który może przyczynić się do znacznego spadku liczby rannych czy zabitych zwierząt na naszych drogach.
Odpowiedni dźwięk emitowany z głośnika sygnalizuje zbliżający się pojazd i odstrasza zwierzęta. Urządzenie przeznaczone jest zarówno do samochodów osobowych, jak i motocykli i ciężarówek. Produkt jest dostępny dla polskich kierowców od października i ma przyczynić się do znacznego zmniejszenia liczby kolizji z udziałem dzikiej zwierzyny.
„Nasze urządzenie jest jednym z najbardziej innowacyjnych środków odstraszające dziką przyrodę na świecie i, według naszej wiedzy, jest to pierwszy inteligentny środek odstraszający dziką przyrodę, który wykorzystuje daną częstotliwość, którą opracowaliśmy na podstawie naszych badań” – mówi rzecznika prasowa VIONN GO, Natasha Chughtai.
„Eksperymenty i badania przeprowadzono z udziałem ponad 100 samochodów. We wszystkich przypadkach urządzenie pracowało zgodnie z przeznaczeniem, a w półrocznym okresie testowym pojazdy nie brały udziału w kolizji z dziką zwierzyną” – dodaje.

Działanie systemu jest proste: wbudowany czujnik włącza system automatycznie po uruchomieniu samochodu. W odróżnieniu od innych tego typu urządzeń, które działają dzięki sile podmuchu powietrza, węgierskie urządzenie działa również przy małych prędkościach dzięki wewnętrznemu źródłu zasilania. Urządzenie emituje dźwięk o odpowiedniej częstotliwości, dzięki czemu dociera on do zwierząt z odpowiednim wyprzedzeniem przed nadjechaniem pojazdu. Co niezwykle ważne, dźwięk wydawany przez VIONN GO jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt.
Jak podkreślają ekolodzy i eksperci z branży motoryzacyjnej, tego typu rozwiązania znacząco poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz chronią życie dzikich zwierząt. Jednocześnie właściciele pojazdów oszczędzają na kosztownych naprawach po kolizjach. System rekomendowany jest przede wszystkim kierowcom zawodowym, a także osobom często jeżdżącym przez tereny leśne.