Z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. 59 kg makulatury pozwoli uratować jedno drzewo. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka, to oszczędność energii równa 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki. To tylko kilka przykładów korzyści płynących z recyklingu.
Większość towarów, które kupujemy w sklepach wykonanych jest z materiałów – plastiku, szkła, papieru czy aluminium i innych metali, które możemy ponownie wykorzystać. Dzięki segregacji przestają one być śmieciami, a stają się wartościowymi surowcami. Dobry przykład takich surowców stanowią szkło i aluminium, które nie dość, że podlegają recyklingowi w 100%, to mogą być wielokrotnie przetwarzane. Recykling szkła tymczasem przyczynia się do ograniczenia zużycia piasku, dolomitu i sody. Popularne butelki PET mogą być wykorzystane w włókiennictwie – plastik może bowiem być przetwarzany różnego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.
Segregacja odpadów przyczynia się do oszczędności zasobów naturalnych, wpływa też na ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Poddane recyklingowi odpady to także mniej składowisk odpadów. O recyklingu warto myśleć już na etapie zakupów np. poprzez:
- kupowanie tylko tego, co naprawdę potrzebujemy;
- zabieranie na zakupy torby wielorazowego użytku;
- unikanie produktów jednorazowych i zbędnych opakowań;
- wybieranie produktów w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych.
Jak w praktyce powinna wyglądać segregacja odpadów?
Główną zasadą jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. I tak w osobnych pojemnikach/workach powinny się znaleźć:
- w żółtym: metale i tworzywa sztuczne,
- w niebieskim: papier,
- w zielonym: szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały
i szkło kolorowe – zielony) , - w brązowym: bioodpady.
Resztę należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (pojemnik koloru czarnego). Następnie odpady odbierane są przez nowoczesne pojazdy, które mają zazwyczaj podział na różne przegrody. Inne rozwiązanie to odbieranie każdego typu odpadów przez inną śmieciarkę.
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Każda gmina w Polsce powinna udostępnić na stronie internetowej m.in. informacje o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli PSZOK. Są to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsca, w którym mogą oni pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników/worków, takie jak:
- odpady wielkogabarytowe,
- odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe,
- bioodpady,
- zużyte opony,
- elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak również baterie i akumulatory,
- przeterminowane leki i chemikalia,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek.
Warto segregować odpady i dbać o maksymalne przedłużenie życia raz wyprodukowanych rzeczy.
Tekst przygotowany dla „Wiesz Więcej” przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska