5 grudnia 2023, wtorek

Prezentacja sztuki jest sztuką – multimedialne show w Amsterdamie prowadzi przez twórczość i życie Rembrandta

XVII-wieczny malarz do dziś pozostaje dumą Niderlandów, a miliony turystów podziwiają jego spuściznę. Amsterdam zaprasza na multimedialne show, które samo w sobie jest sztuką, a jednocześnie przybliża postać Rembrandta – malarza wielkiego.

Rembrandt pozostawił po sobie około 300 obrazów olejnych, 300 grafik i około 1000-2000 rysunków. Uważany jest za jednego z największych artystów Europy, choć jak wielu jemu podobnych – za życia zbankrutował. Charakterystyczną cechą jego dzieł jest zafascynowanie efektami światła i głębokich cieni. Dalszy opis jego malarskiego portfolio pozostawiamy koneserom, tym bardziej że malarstwo – szczególnie klasyczne, jakie uprawiał Rembrandt – bywa dla laików jedną z trudniejszych do zrozumienia i uznania form sztuki.

Nowoczesną formę poznawania twórczości i życiorysu Rembrandta proponuje amsterdamskie muzeum „Rembrandts Amsterdam”. Choć „muzeum” to niezbyt precyzyjne określenie tej formy obcowania ze sztuką. To forma show, składająca się z warstwy dźwiękowej, narratorskiej, gry świateł, poruszających się przedmiotów i obrazów – Rembrandta rzecz jasna. Choć widz pozostaje przez pół godziny trwania przedstawienia w miejscu, to jednak czuje się jakby spacerował przez XVII-wieczny Amsterdam poznając rodzinę, życie i twórczość mistrza.

Prezentacja i przybliżanie sztuki jest sztuką. Świat oferuje dziś odbiorcom miliony obrazów, filmów i dźwięków każdego dnia. Przykuć uwagę, zaciekawić, zafascynować, pozostać w pamięci – to nie lada wyzwanie, szczególnie w tak niepopularnym – powszechnie – wycinku życia, jakim jest sztuka klasyczna. A jednak – twórcom Rembrandts Amsterdam się to w pełni udało.

Prezentacja, używająca efektów pięciowymiarowych, dostępna jest w 8 językach (bez polskiego) i trwa 25 minut. Wejście do sali odbywa się co ok. pół godziny. Na miejscu działa również niewielki sklepik z pamiątkami upamiętniającymi mistrza Rembrandta oraz miasto Amsterdam.

Powiązane artykuły

spot_img

Wywiady