5 grudnia 2023, wtorek

Młody ukraiński przedsiębiorca, który już odniósł sukces w Polsce

Pochodzę z Ivano-Frankivska, a od ponad 10 lat mieszkam w Polsce. Jestem inżynierem, fascynuję się robotyką i automatyką. W Polsce założyłem swoje pierwsze firmy technologiczne, z których jedna – Dronehub – dziś jest jedną z czołowych europejskich firm z zakresu automatycznych rozwiązań dronowych. Mam poczucie, że w Polsce udało mi się spełnić American Dream. Zostałem laureatem prestiżowych rankingów Forbes „25 under 25″ i Forbes „30 under 30”, które honorują wyróżniających najlepszych młodych wizjonerów i biznesmenów. 

Zanim przyjechałem do Polski przez rok uczyłem się w USA. Zdecydowałem się na jednak studia w Rzeszowie, bo widziałem jak dynamicznie rozwija się Polska, jakie możliwości i szanse oferuje nie tylko studentom, ale i młodym przedsiębiorcom. Nie zawiodłem się. To właśnie w Polsce wygrałem konkurs na rozwój projektu, co było początkiem istnienia mojego startupu. Polska jest krajem ogromnych możliwości biznesowych. Ma duży rynek wewnętrzny, dostęp do kapitału, ogromną pulę specjalistów i inżynierów, a Polacy mają bardzo amerykańskie podejście do przedsiębiorczości. Nadal są jednak pewne bariery, na które trzeba się przygotować – o ból głowy mogą przyprawić np. kwestie związane z księgowością i prowadzeniem rozliczeń. Od razu proponuję wynająć zewnętrzną księgową lub biuro rachunkowe, a także kancelarię prawną. To zmora polskiej przedsiębiorczości i, choć z roku na rok robi się coraz lepiej, to dokuczają nadal zbyt częste zmiany w prawie, w tym w prawie podatkowym. Outsourcing tych usług na pewno nie będzie tani, ale w ogólnym rozrachunku się opłaca. Niestety, przepisy w Polsce są tak skomplikowane i podlegają tak częstym zmianom, że finalnie i tak nie obejdzie się bez pomocy specjalisty – więc zamiast tracić czas i nerwy na próby opanowania przepisów we własnym zakresie, lepiej od razu zwrócić się o pomoc do odpowiednich firm.

Jakie inne wskazówki dałbym innym młodym przedsiębiorcom z Ukrainy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie w Polsce? Trzeba ciągle się rozwijać. Świat idzie do przodu w niezwykłym tempie, nawet jeśli dziś mamy innowacyjny pomysł czy rozwiązanie, które pozwoli nam pokazać się na rynku, to za rok może ono okazać się już przestarzałe. Trzeba więc ciągle szukać optymalnych rozwiązań.

Z bardziej konkretnych lekcji, które zawsze przekazuję Ukraińcom, którzy startują z biznesem w Polsce jest też taka, by bardzo dokładnie zbadać i przenalizować rynek i bazę potencjalnych klientów. Polski rynek – wbrew pozorom – różni się dość znacznie od ukraińskiego. Produkty czy usługi, które sprawdzały się w Ukrainie, w Polsce mogą kompletnie się nie przyjąć. Znam kilka formatów gastronomicznych, które były przeniesione 1:1 z Ukrainy, gdzie odniosły wielki sukces, a w Polsce po pół roku musiały się zamknąć. Polski klient jest bardziej konserwatywny, ciężko mu zmienić nawyki, ale z drugiej strony jak już polubi dany produkt czy usługę, to będzie jej wierny.

Jako Ukraińcy musimy się też wzajemnie wspierać i inspirować. Cieszę się, że powstaje tak dużo platform i stowarzyszeń grupujących młodych, zdolnych Ukraińców, którzy są pełni energii i pomysłów na swój biznes w Polsce. W połączeniu z ogromnymi możliwościami polskiego rynku wielu Ukraińców osiągnie w Polsce sukces. Jestem przekonany, że z obie strony – ukraińska i polska – będą beneficjentami tak dużego napływu ukraińskich przedsiębiorców i start-up’owców do Polski. I wierzę też, że później ten sukces przeniesie się na grunt ukraiński i ci obecnie młodzi i początkujący biznesmeni za kilka lat będą stanowić siłę przedsiębiorczości w Ukrainie.

Vadym Melnyk – przedsiębiorca

Powiązane artykuły

spot_img

Wywiady