3 czerwca 2023, sobota

B. prezydenci Polski i Ukrainy: „Teraz kolej na Ukrainę!”

„Teraz jest nasza kolej” – powiedział po polsku były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, wieszcząc, że nadchodzi moment, gdy Ukraina powinna dołączyć do Unii Europejskiej. Sekundował mu Aleksander Kwaśniewski twierdząc, że jesteśmy w „zasadniczym momencie historii”.

„Gdy jako prezydent Polski, w trakcie oficjalnej wizyty w Hiszpanii, jeden z lokalnych dziennikarzy zapytał mnie jak wytłumaczyć Hiszpanom, że wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej pieniądze unijne zamiast do Hiszpanii będą szły do Polski, odpowiedziałem: +bo teraz jest nasza kolej+. I tak samo jest z Ukrainą – teraz kolej na Ukrainę w Unii” – powiedział Kwaśniewski.

„Mówię trochę w waszym języku, od wielu lat utrzymuję kontakt z prezydentem Kwaśniewskim. I teraz powiem to po polsku: „Teraz jest nasza kolej!” – skonkludował Poroszenko.

Panel dyskusyjny obu prezydentów był częścią XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W trakcie trzydniowych debat i spotkań wiele tematów – zarówno na oficjalnych panelach, jak i w kuluarach – poświęcono Ukrainie oraz polsko-ukraińskim relacjom biznesowym.

Patronem medialnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego był magazyn „Wiesz Więcej”, a najnowsze wydanie ukraińskie gazety „Wiesz Więcej” było dystrybuowane podczas „ukraińskich” paneli.

Gościem tegorocznego EKG był również Johannes Hahn, europejski komisarz ds. budżetu i programowania finansowego, który w swoim wystąpieniu również nawiązywał do spraw ukraińskich.

„Finansowo wspieramy Ukrainę, aby zapewnić jej bezpieczną egzystencję w obszarze stabilności makroekonomicznej i infrastruktury krytycznej. Z tym nie możemy czekać do momentu zakończenia wojny” – wskazał Hahn.

„Unia Europejska docenia reformy, jakie wdraża Ukraina i daje jej pełne wsparcie. Uzgodniliśmy zestaw reform w 7 krokach i widzimy, że praca idzie we właściwą stronę. I to nie tylko w sektorze publicznym, ale i prywatnym” – dodał komisarz.

W debacie Kwaśniewski-Poroszenko, obaj politycy wskazali, że dla przyszłego bezpieczeństwa i stabilności Ukrainy kluczową kwestią jest akcesja do NATO.

„Stawiam tezę, że Ukraina będzie w NATO szybciej niż w Unii” – powiedział Kwaśniewski.

„Bez członkostwa Ukrainy w NATO nie będzie stabilności na kontynencie” – uzupełnił Poroszenko.

Jednocześnie ukraiński polityk wymienił 5 składowych mających doprowadzić do finalnego, zwycięskiego końca wojny:

  • broń dla Ukrainy,
  • sankcje gospodarcze dla Rosji,
  • rozliczenie sądowe rosyjskich agresorów,
  • wsparcie finansowe dla Ukrainy,
  • członkostwo tego kraju w strukturach NATO.

W trakcie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się prawie 170 sesji, w której wzięło udział 1200 prelegentów. Do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się ponad 11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty on-line, a także 650 dziennikarzy.

Powiązane artykuły

spot_img

Wywiady